Kamelya Nedir?

Ağaç ve Ahşap Çeşitleri

Akağaç: Açık krem renginde, modern ve lüx bir görünümüne sahiptir. Yıllarca dayanıklıdır.

Meşe: Ülkemizde 18 dünyada 200 çeşit bulunur. Ömürleri 500 yıl kadardır. Yapıları düzgün ve esmer renkte olurlar. Kullanımı mobilya endüstrisinde kullanılır. Havada ki nemin etkisine en çok dayanan ağaçtır.

Kestane ağacı: Havanın bozucu etkisine karşı dayanıklıdır. Kereste olarak meşeye çok benzer. Sert sıkı yapılıdır. En önemli özelliği su7 altında diğer türlerine karşı çok dayanıklıdır ve iyi boya tutması ile bilenen bir türdür. Rengi bazen gri bazen beyaz ama genelde kirli sarıdır. Köprü ve ayaklarında kullanılması uygun görülür.

Zeytin ağacı: Bizim ülkemize ait olan bir ağaç türüdür. Genellikle Marmara ve Ege'de yetişir. Yapısı bakımından kolay işlene bilen bir ahşap olduğu için genellikle kaplamalarda kullanılır. Rengi açık sarıdır.

Tik ağacı: Bu ağaç türü Afrika kökenlidir. Ağaçların en kıymetlisidir. Nadir bulunan bir türdür. Kullanım alanları lüx yatlarda ve mobilya içinde kullanıla bilir.

Saten ceviz: Yetişme yeri Amerika'dır. Zor boyanan ama sert yapısı ile çokta tercih edilmese de yoklukta gider dercesine bir ağaç türüdür. Çabuk yarılır ve rengi koyu kahverenginde bir ağaç türüdür.

Kızılağaç: Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yetişen bir ağaç türüdür. Bursa ahşap Kameyla fiyatları Daha çok nemli ve serin yerleri sever ve genelde kamelyalar, tahta sıralar ve oyun parkları için çok uygundur.

Beyaz çam: Beyaz çam genellikle kütük için uygundur bunun sebebi çok hafif olmasıdır. En önemli ticari açısından da ucuz olması talep görmesine neden olur. Büzülmeye ve eğilmelere karşı dayanıklıdır. Diğer türlerine göre tek bir renkte sabitleşmez zamanla portakal rengini alırlar.

Kırmızı sedir: Yumuşak bir yapıya sahip türdür. Hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Yapısında hava alan gözeneklerle donatılmıştır bu yüzden kapalı ya da yağmur geçirmeyecek yapılarda kullanılmaz. Ama kullanım alanları daha yaygın olduğu için diğer cinslerine göre daha pahalıdır. Böcek vb. gibi haşerelerin vereceği zarara karşı dayanıklıdır.