Ahşap Merdiven

Ahşap Merdiven Eker Ahşap;

Ahşap merdiven ürünleri incelemeden önce, merdiveni incelemeliyiz. Matematiksel ölçülerle hassas bir şekilde basamaklarla oluşturulan, bir başka bakış açısı ile, dikey yürümemizi sağlayan oluşuma merdiven diyoruz. Merdiven yapımında bir çok malzeme kullanılabilir; ama kabul etmeliyiz ki bir ahşap merdiven kadar içimizi ısıtamaz hiçbiri…
İnce düşüncelerle dizayn edilmiş kıvrımlara ve hatlara sahip bir merdiven ancak bir ahşabın doğallıyla elde edilebilir. Sadelik, güç ve güzellik bir ahşap merdivende yan yana gelen unsurlardır. Mekanların hem iç kısımlarında hem dış kısımlarında kullanılabildiği gibi, park vb. halka açık alanlarda da çok sıcak bir görüntü sunar. İstenirse demonte edilebilir, taşınabilir. uzun ömürlü yapısı ile hiç kaygılanmadan kullanılabilir. Düşmelere karşı darbelerin şiddeditini azaltır. O yüzden daha güvenlidir; üstelik çok daha hafiftir.

Masif paneller ile imal edilen ahşap merdivenler adeta bir sanat eseridir. Doğru alanda, doğru bir mimari ile kullanıldığında bir mekanın kıskanılması için tek başına yeterlidir. Ahşabın sıcaklığı ile merdivenin kıvrımları iki sevgilinin buluşması gibidir. Ahşap merdiveni sıradan bir merdivenden ayıran onca özellik varken, en büyük şey içimizi gıcıklayan o aşk duygusudur. Onun doğallığına ve sıcaklığına, mekana tam olarak uyumuna karşı koyamazsınız. Bir Ahşap Merdivenin büyüsünden gözünüzü alamazsınız.

Onun doğallığı belkide en büyük silahıdır. Basamaklarında kendinizi bir yıldız gibi hissetmenizi saplayan bir özelliği vardır. Hissettiklerinizin anlam veremez, bazen onun samimiyeti bazen de ihtişamı ile teslim olursunuz.


 

Evlerimizde eğer merdiven bulunuyorsa, triblex, dublex tarzı bir binada oturuyorsanız mutlaka merdivenler kısmında bir problem yaşamışsınızdır. En çok temizlik gerektiren yerler merdivenler olmuştur çünkü gün içinde en çok kullandığımız alanlardır. Merdiven temizliği ise hiç göründüğü kadar kolay olmamaktadır. Bu nedenle merdivenlerin uygun malzemelerle döşenmesi gerekmektedir. Kiri daha az gösterecek renklerde seçilmesi gerekir. Evin genel yapı ve tarzına uygun olması gerekir.
Bu ve buna benzer pek çok neden vardır merdivenlerin rengini ve malzemesini seçmek için. Bunun için merdivenlerin mermer seçilenlerinin, halı flex tarzı kumaşımsı ince halılarla döşenmesi tarzının arasından sıyrılan ahşap merdiven çeşitleri çok daha kolay temizlenebilir, rengi uygun olanlarından kendi tarzınıza göre kolayca seçilebilir ve temizlik konusunda kiri pası göstermemesi için türleri incelenebilir durumdadır. Ahşap merdiven kullanmak pek çok yönden olumlu tarafları olan bir uygulama olacaktır.

Merdiven Çeşitleri

Çeşitleri ve Özellikleri Ahşap merdivenler; diğer malzemelerden yapılan merdivenlere nazaran daha hafif, daha estetik ve sıcak görünümlüdür. Uzun ömürlü ve sağlamdır. Bu bölümde ahşap merdivenleri çeşit ve özelliklerini eğim, çıkış şekli ve yapım tekniklerine göre inceleyeceğiz. Eğimine Göre Merdivenler, Düz zeminde yürüyen yetişkin bir insanın normal adım boyu 60~63 cm'dir. İç mekân merdivenlerinde rıht yüksekliği 17-19 cm arasında değişir. İki basamak yüksekliği bir basamak derinliği bir adıma denk olduğunu düşünülerek merdiven basamak yüksekliği ve derinliği hesaplanır. (2a + b = 63 cm) Buna göre merdivenlerde eğim; ¾ Yatık merdivenler: Rıht yüksekliği 17cm basamak derinliği 29 cm olan merdivenlerdir. 2x17+29=63 cm ¾ Orta eğim merdivenler Rıht yüksekliği 18cm basamak derinliği 27 cm olan merdivenlerdir. 2x18+27=63 cm ¾ Dik merdivenler Rıht yüksekliği 19cm basamak derinliği 25 cm olan merdivenlerdir. 2x19+25=63 cm